Kolorowanie starych zdjęć

W dzieciństwie wszyscy lubiliśmy kolorowanki. Niektórzy polubili je tak bardzo, że wykonują podobne zajęcie w pełni zawodowo. Pojawiła się bowiem potrzeba odświeżenia starych zdjęć, czyli tych, które powstawały w czasach, gdy o kolorowych aparat jeszcze nikt poważnie nie myślał.

Tym bardziej na myśl nikomu nie przyszłoby, że w przyszłości będzie istnieć technika, która pozwoli na wiarygodne stworzenie z fotografii czarno-białej, taką całkowicie kolorową. Oczywiście potrzeba tu znacznie więcej, niż samej pracy wprawnego i cierpliwego grafika. Niezbędna jest również odpowiednia wiedza odnośnie tego, jak wyglądały dane przedmioty w latach, gdy powstawało zdjęcie.

Dlatego wraz z grafikami współpracuje często sztab historyków. Efekty pracy takiego zespołu można oglądać w sieci. Zdjęcia są często tak przygotowane, że ich jakość nie nosi cech jakiejkolwiek „starości”.

Kolory są ładnie nasycone, a kontury odpowiednio wyostrzone. Paradoksalnie, bardziej uderza wówczas przeszłość uchwycone na samych fotografiach. Dawna moda i stare auta na zdjęciu o wysokim standardzie pozwalają poczuć powiew przeszłości.