Jak wyregulować okna?

Nie każdy o tym wie, ale co jakiś czas wskazane jest wyregulować okna. Dzięki temu będą mogły one dłużej zachować swoje właściwości. Takie działanie ma więc wymierne korzyści dla nas samych, gdyż dłużej działające okna to także większe oszczędności dla nas. Ale nie wszyscy wiedzą, w jaki sposób wyregulować okna. Jak sie okazuje, nie zawsze potrzebna jest wizyta specjalisty i w wielu przypadkach możliwe jest samodzielnie wyregulowanie okien. Takie działanie wiele osób przeprowadza w szczególności przy zmianie pory roku, a więc na lato i na zimę.

Powód jest prosty: różnica temperatur powoduje, że stosowany jest różny stopień przylegania skrzydła do ramy okna. I tak, letnią porą roku docisk można odrobinę zmniejszyć – dzięki temu okno nawet przy całkowitym zamknięciu jest w stanie przepuścić niewielką ilość powietrza, a to z kolei znacznie ułatwia wentylację danego pomieszczenia, która zachodzie samoczynnie. Z kolei zimą, gdy temperatury spadają często grubo poniżej zera, konstrukcja okna powinna być bardziej szczelna, a więc potrzebna jest taka regulacja okna, aby nie przepuszczała ona zimnego powietrza. Wszak zimową porą roku nagrzewamy w pomieszczeniach jak najmocniej, aby nie odczuwać niekiedy minusowych temperatur, a nieszczelność okien w wielu przypadkach może doprowadzić do tego, że do ocieplenia domu będziemy potrzebować znacznie więcej energii.

Na czym polega regulacja okien?

Sama regulacja powinna odbywać się nie tylko w sposób cykliczny względem zmieniających się pór roku, ale również w przypadku konieczności korekcji ustawienia skrzydła. Czasem w trakcie użytkowania skrzydło może lekko opaść, a co za tym idzie nie jesteśmy w stanie domknąć okna lub też mamy trudności z jego otwarciem.

Wtedy rozwiązaniem problemów również może okazać się regulacja okna. W jaki sposób się do niej przygotować? Potrzebne będą nam przede wszystkim specjalistyczne klucze, które jednak z pewnością dostaniemy w każdym sklepie z artykułami budowlanymi. Za pomocą kluczy możemy zmienić pozycję zaczepów, oczywiście w zależności od tego, jaką akurat mamy porę roku. Jak więc widzimy, samodzielna regulacja okien nie jest wcale skomplikowana – jedyne, czego będziemy potrzebować to kilka narzędzi oraz odrobina cierpliwości. Tymczasem wiele osób wciąż boi się dokonywać takiej regulacji – w takiej sytuacji najlepiej jest wezwać specjalistę, który wyreguluje okno za nas, a my będziemy mieli pewność, że wszystko jest tak jak chcieliśmy. Tak czy siak, warto pamiętać o cyklicznej regulacji okien – latem zapewnimy sobie w ten sposób lepszą wentylację w pomieszczeniach, podczas gdy zimą zadbamy o zmniejszenie strat ciepła i znacznie łatwiej będziemy mogli docieplić nasz dom.