Fotograficzna Globalna Wioska

Już dawno temu McLuhan stworzył pojęcie Globalnej Wioski. Termin ten stał się bardzo popularny. Nie dość, że jego brzmienie jest chwytliwe, to jeszcze doskonale odzwierciedlał kierunek, w którym zmierzały ówczesne media.

Jak nietrudno zauważyć, dziś pojęcie Globalnej Wioski jest jeszcze trafniejsze. W tej chwili jednak jego podstawą nie jest ani telewizja, ani prasa czy radio, ale tzw. nowe media, czyli przede wszystkim Internet.

Aktualnie dostęp do sieci za pomocą łącza o przepustowości kilkudziesięciu megabitówto żaden problem. Ani techniczny, ani finansowy. Co za tym idzie, szybki Internet gości w każdym domu a raczej – w każdej kieszeni.

To przecież zwykle tu nosimy telefony czy tablety. Ważnym elementem tworzenia tej społeczności na duże odległości jest fotografia. W każdej chwili możemy zrobić zdjęcie telefonem czy tabletem, by pokazać znajomym co u nas ciekawego słychać.

Co jednak ważniejsze, wydarzenia z naszego życia mogą dotrzeć również do osób zupełnie nam obcych na tych samych prawach co do najlepszych przyjaciół. Odległość nie ma tu żadnego znaczenia.