Renowacja okien drewnianych.

Okna drewniane cały czas cieszą się dużą popularnością – może nie aż tak dużą jak okna plastikowe, lecz drewno jako surowiec wciąż ma sporą grupę zwolenników. Nic więc dziwnego, że tak wiele osób stawia właśnie na okna drewniane. Wiąże się z tym jednak konieczność odpowiedniego zadbania o takie okna. Renowacja okien drewnianych nie jest zadaniem łatwym, ale jeżeli będzie odpowiednio często i we właściwy sposób przeprowadzana to okna mogą posłużyć nam nawet przez dziesiątki lat. Głównie dlatego tak ważne jest, aby nie zaniedbać konserwacji powierzchni drewnianych. Nie każdy jednak wie, w jaki sposób można zadbać o drewniane okna.

Chodzi tutaj przede wszystkim o malowanie drewnianych okien, ale nie tylko. To jednak właśnie dobrze dobrana farba będzie podstawą renowacji – wszak na powierzchniach drewnianych po jakimś czasie pojawiają się drobne pęknięcia czy przetarcia, które sygnalizują nam, że nadszedł czas na renowację okien drewnianych. W tym przypadku okna drewniane mają przewagę nad plastikowymi, gdyż drewno zawsze można odnowić. W jaki sposób? Do malowania drewnianych okien świetnie nadają się na przykład emalie akrylowe, a to przede wszystkim dlatego, że tworzą one powłoki odporne nie tylko na działanie wody, ale również różnych czynników atmosferycznych.

Jak przygotować się do renowacji okien?

Przygotowanie to podstawa, dlatego też warto wiedzieć, w jaki sposób przygotować się do procesu renowacji okien drewnianych. Mowa tutaj nie tylko o wyborze najlepszej farby, co już samo w sobie nie jest łatwym zadaniem, lecz również o odpowiednim przygotowaniu samej powierzchni.

Dotyczy to więc dokładnego umycia (najlepiej za pomocą szczotki) okien oraz odtłuszczenia ram. Następnie należy ocenić stan starych powłok – jeżeli jest zły to powinniśmy usunąć starą warstwę farby, natomiast jeżeli jest całkiem dobry to warto jeszcze wykonać malowanie próbne i zobaczyć, jaki będzie efekt. Prócz tego, należy pozbyć się wszystkich ubytków i porysowań, wykorzystując do tego szlifierkę lub papier ścierny. W dalszej kolejności możemy już zabrać się za malowanie, oczywiście zabezpieczając uprzednio szybę oraz okucia taśmą malarską. Nie możemy również zapominać, że proces renowacji najlepiej przeprowadzić w odpowiednich do tego warunkach – warto wtedy zwrócić uwagę na temperaturę powietrza oraz wilgotność. Z kolei sama renowacja jest zajęciem, które wymaga bardzo dużej precyzji oraz dokładności.

W przeciwnym razie nie będziemy w stanie odpowiednio nałożyć wszystkich warstw. Głównie dlatego nie każdy może samodzielnie przeprowadzić taką renowację i w niektórych przypadkach lepszym rozwiązaniem będzie zatrudnienie profesjonalnej firmy, która się tym zajmie.