Okna drewniane czy plastikowe? Jakie wybrać?

Wybór okien do domu to jedna z najważniejszych decyzji, jakie należy podjąć. Nie jest to jednak łatwe! Z reguły do wyboru mamy okna drewniane oraz plastikowe, lecz nie każdy wie, jaka jest odpowiedź na pytanie, czy lepsze będą okna drewniane czy plastikowe. Bardzo często myślimy, że sam wybór sprowadza się tylko i wyłącznie do estetyki, jednak różnic jest znacznie więcej, dlatego też warto wiedzieć, czym charakteryzują się obie te opcje. Dopiero wtedy będziemy w stanie podjąć odpowiednią decyzję i rzeczywiście postawić na takie okna, które w stu procentach spełnią nasze oczekiwania. W przeciwnym razie może okazać się, że pieniądze wyrzucimy po prostu w błoto. Przede wszystkim, zanim wybierzemy się do sklepu, aby zakupić okna do naszego domu, trzeba dowiedzieć się, jaka jest właśnie różnica między oknami drewnianymi a plastikowymi. Te ostatnie cieszą się ostatnio bardzo dużą popularnością, niewątpliwie za sprawą korzystnej ceny, ale również profilów niewymagających konserwacji. Wszystko to sprawia, że dziś zdecydowanie częściej stawia się właśnie na okna plastikowe. Ale nie oznacza to jednak, że nikt już nie wybiera okien drewnianych.

Te wciąż mają spore grono swoich zwolenników, przede wszystkim ze względów estetycznych – wszak naturalne drewno jest na tyle piękne, że konserwacja wydaje się nie być wcale tak dużym i skomplikowanym problemem.

W jaki sposób wybrać odpowiednie okna?

Wybrać nie jest łatwo, ale można to zrobić poprzez porównanie różnego rodzaju cech, jakimi charakteryzują się konkretne okna. Jak się jednak okazuje, okna plastikowe i drewniane wyposażone w te same szyby czy okucia mają z reguły bardzo zbliżone parametry dot. akustyki czy na przykład szczelności. Co może więc wyróżniać jeden lub drugi rodzaj? Okna drewniane mogą pochwalić się znacznie bardziej wytrzymałymi ramami, które z kolei zapewnią również nieco więcej ciepła niż plastikowe ramy, które z reguły są po prostu zimniejsze od drewnianych. Jako wadę okien drewnianych często podaje się fakt, że co jakiś czas należy je odnawiać. Jeżeli natomiast chodzi o okna plastikowe to zazwyczaj jako największe plusy wymienia się tutaj to, że są po prostu tańsze od drewnianych, a do tego są bardziej odporne na wodę czy wilgoć. Z drugiej strony, wykonane z naturalnego surowca okna drewniane uznaje się za bardziej ekologiczne. Warto również pamiętać o tym, że okien plastikowych nie trzeba w sposób regularny konserwować, lecz z drugiej strony nie da się ich naprawić, jeżeli dojdzie chociażby do uszkodzeń powierzchniowych.

Jak więc widzimy, każda z tych opcji ma swoje plusy i minusy, dlatego też warto jest się dobrze zastanowić, na które okna ostatecznie się zdecydujemy.