Wymeldowanie poprzednich lokatorów – dlaczego jest ważne?

Kiedy kupuje się mieszkanie z rynku wtórnego, zwłaszcza jeśli decyduje się na transakcję bez pośredników,…

Kiedy kupuje się mieszkanie z rynku wtórnego, zwłaszcza jeśli decyduje się na transakcję bez pośredników, trzeba uważać na każdy szczegół. Naturalnie w momencie, gdy potencjalni nabywcy przychodzą obejrzeć lokal, zwykle są w nim jeszcze zameldowane inne osoby.

Nim jednak ci, którzy ostatecznie wybiorą dane mieszkanie, dokonają jego zakupu, powinni zadbać o to, by wszyscy się wymeldowali. Kiedy sprzedawca mieszkania przedstawi zaświadczenie, z którego wynika, że w lokalu nikt nie jest zameldowany, osoba kupująca powinna koniecznie zwrócić uwagę na jego datę.

Jeśli jest to dzień zawarcia aktu notarialnego lub dzień wcześniejszy to ma gwarancję kupienia wolnego mieszkania. W przypadku, gdy dokument pochodzi na przykład sprzed miesiąca lub dwóch, warto zdawać sobie sprawę z tego, że sytuacja mogła w międzyczasie ulec zmianie.

Jeśli osoba sprzedająca nie wymelduje wszystkich z mieszkania, wówczas nabywca kupi lokal wraz jego lokatorami. Oznacza to, że właściciel, mimo swojego prawa do mieszkania, nie może usunąć z niego osób zameldowanych – oczywiście, ma prawo wystąpić o eksmisję, ale takie sprawy zwykle ciągną się latami, a niechciani lokatorzy wciąż mogą zajmować mieszkanie.