Mityczne potwory wikingów

Jak wiele innych mitologii, wierzenia Skandynawów także zakładała istnienie groźnych bestii, które zamieszkiwały dziewięć światów….

Jak wiele innych mitologii, wierzenia Skandynawów także zakładała istnienie groźnych bestii, które zamieszkiwały dziewięć światów. Jednym z najgroźniejszych stworzeń był niewątpliwie Fenrir – jedno z trójki dzieci boga Lokiego. Był on niebezpiecznym, bardzo agresywnym wilkiem o przerażających rozmiarach. Bogowie bali się go do tego stopnia, że związywali go kilkukrotnie łańcuchami, ale za każdym razem udawało mu się uciec. Innymi stworzeniami, które pojawiały się w mitologii nordyckiej były lodowe giganty.

Najbardziej znanym mitem, który dotyczył ich istnienia jest ten o Ymirze, którego ciało posłużyło za budulec dla świata. Według mitu z jego kości stworzona została ziemia, z jego czaszki – niebo, a z zębów i kości powstać miały góry. Najwięcej bestii pojawić się ma jednak podczas „zmierzchu bogów” czyli Ragnaröku. Wtedy to pojawić ma się między innymi olbrzymi wąż Ragnarök, z którym walkę podejmie Thor. Według legendy Thor w tej walce zginie otruty jadem węża, wcześniej jednak zadając bestii śmiercionośny cios.