Koszty dodatkowe, wynikające z zakupu mieszkania bądź domu

Nie jest tajemnicą, że zakup mieszkania lub domu wiąże się z ogromnym wydatkiem. W każdym…

Nie jest tajemnicą, że zakup mieszkania lub domu wiąże się z ogromnym wydatkiem. W każdym mieście, nawet tym najmniejszym, kwota, jaką trzeba przedłożyć, sięga kilkudziesięciu tysięcy. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że nie są to jedyne koszty, które trzeba ponieść, nabywając nieruchomość.

Pierwszą dodatkową kwotą będzie wynagrodzenie dla notariusza. Jej dokładną wartość określa właściwie cena nieruchomości. Zakładając, że nie będzie ona niższa niż sześćdziesiąt tysięcy i nie przekroczy miliona złotych, będzie to 1010 zł z doliczeniem 0,4 %, liczone od nadwyżki ponad sześćdziesięciu tysięcy.

Czasem kancelarie notarialne oferują jednak pewne rabaty na swoje usługi. Do tego dochodzi podatek od czynności cywilno-prawnej. Przyjmuje się, że jego wartość, zarówno w przypadku domu, jak i mieszkania, wynosi 2% ceny nieruchomości.

Jeśli ktoś zdecyduje się na kupowanie mieszkania z pomocą pośrednika, musi się też liczyć z prowizją dla biura nieruchomości (zwykle nie przekracza ona 3% od ceny mieszkania). W przypadku chęci założenia księgi wieczystej bądź jej przejęcia należy także dokonać opłaty w wysokości 200 zł (warto pamiętać, że w razie kupna mieszkania spółdzielczego własnościowego, które założonej księgi nie posiada, można nie wyrazić chęci jej zakładania i tym samym zaoszczędzić).