Kiedy do gastrologa?

Są sytuacje i choroby, których leczeniem z powodzeniem może zająć się lekarz rodzinny. Są jednak takie sytuacje, kiedy niezbędna jest pomoc specjalisty, a więc kogoś kto naprawdę zna się na danym zagadnieniu i kto nie przeoczy nawet najmniejszej zmiany w naszym organizmie, której tam tak naprawdę nie powinno w ogóle być. Dlatego też w niektórych przypadkach niezbędna może się okazać pomoc gastrologa.

Nie dbamy o siebie

Prawda jest taka, że tempo życia, stres który ciągle odczuwamy i słabej jakości jedzenie prowadzą do problemów z jelitami i żołądkiem.

Te z kolei powodują, że mamy wzdęty brzuch, który pobolewa, albo mamy uczucie pełności, pieczenia w przełyku czy nawet odczuwamy mdłości. To są takie sytuacje, podczas których bardzo często próbujemy się oszukiwać, że nic poważnego się nie dzieje i nie jest konieczna wizyta u lekarza. Ale jesteśmy w błędzie, ponieważ to są pierwsze sygnały, że powinniśmy udać się do gastrologa, który przeprowadzi odpowiednie badania i wskaże nam przyczynę naszego gorszego samopoczucia.

Innych nie możemy lekceważyć

Bóle brzucha i wzdęcia możemy jeszcze ignorować, zachowując się tak, jakby nic się nie stało.

Pieczenie w przełyku, mdłości czy ból wątroby także możemy jeszcze próbować ignorować, chociaż to będzie nam już przychodziło z większym trudem, a do tego ciężko będzie nawet nam samym wmawiać sobie, że to tylko chwilowe i to efekt tego co przed chwilą zjedliśmy. Jednak śluzu czy krwi w stolcu, jak i nagłego spadku wagi, którego przyczyny nie znamy, bo się nie odchudzamy, z pewnością ignorować już nie będziemy mogli. Wówczas nie będzie już czasu na zastanawianie się czy iść do lekarza czy nie. W takiej sytuacji konsultacje u gastrologa będą konieczne, a im szybciej je przeprowadzimy, tym prędzej będziemy mogli rozpocząć odpowiednie leczenie i wrócić do pełni zdrowia, zanim zmiany w naszym układzie pokarmowym okażą się trwałe i niemożliwe do zlikwidowania.

Trzeba sprawdzić jakie mamy tutaj możliwości, przekonać się w jakich sytuacjach wizyta u gastrologa jest już koniecznością, ale warto też wiedzieć kiedy powinniśmy się do niego udać nawet jeśli problem na razie nie jest zbyt uciążliwy. Im szybciej poddamy się badaniom, tym szybciej wrócimy do zdrowia.