Czasami wizyta u gastrologa jest niezbędna

Większość ludzi nie lubi wizyt u lekarzy. Uważamy, że to strata czasu, że przecież sami możemy się wyleczyć, zwłaszcza jeśli doskwiera nam ból brzucha i wzdęcia. Wydaje nam się, że to chwilowe problemy spowodowane tym co zjedliśmy i nawet przez myśl nam nie przejdzie, że ta sytuacja jest spowodowana chorobą, która powoli rozwija się w naszym organizmie i ma wiele wspólnego z nieprawidłową pracą jelit oraz żołądka.

Ignorowanie sygnałów, które wysyła nam organizm naprawdę nie jest dobrym rozwiązaniem.

Zaczyna się niewinnie

Problemy z układem pokarmowym zaczynają się całkiem niewinnie. Od czasu do czasu zaboli nas brzuch, czasami pojawią się wzdęcia, po pewnym czasie może pojawić się też pieczenie w przełyku, uczucie pełności czy może zacząć nam się odbijać.

Oczywiście zawsze znajdziemy wytłumaczenie w tym, że zjedliśmy coś wzdymającego, że odbija nam się, bo wypiliśmy coś gazowanego. Tak naprawdę przez myśl nam nawet nie przejdzie, że objawy te są wynikiem choroby rozwijającej się w jelitach i żołądku. Co więcej, nawet nie pomyślimy o tym, że jest to pierwszy moment, w którym powinniśmy rozważyć konieczność udania się do specjalisty jakim jest gastrolog.

Później się pogłębia

Jeżeli zignorujemy te pierwsze objawy, to możemy być pewni, że nasze złe samopoczucie będzie się pogłębiało. Wcześniej wymienione problemy zaczną się powtarzać coraz częściej, a jeśli nadal będziemy udawać, że nic poważnego się nie dzieje, to w pewnym momencie możemy odkryć, że w naszym stolcu pojawił się śluz albo nawet krew. Jeśli nadal będziemy ignorować sygnały organizmu, to może dojść do niekontrolowanej utraty wagi, a wówczas naszych problemów nie da się ukryć przed innymi.

To będzie już ostatni moment, aby udać się do gastrologa. On zleci badanie jamy brzusznej takie jak USG czy RTG, może też zlecić kolonoskopię albo gastroskopię, a w niektórych przypadkach również rezonans magnetyczny. Im dokładniejsze badania będą przeprowadzone, tym większa będzie szansa, że uda się odkryć co dokładnie nam dolega.

Warto zrozumieć, że ignorowanie pierwszych sygnałów naszego organizmu na nic się nie zda. Im dłużej będziemy je ignorować, tym bardziej choroba będzie się rozwijała i tym trudniej będzie ją później wyleczyć.