Bóle żołądka sprawdzi gastrolog

Niejednokrotnie ignorujemy różnego rodzaju sygnały wysyłane przez nasz organizm, bo wydaje nam się, że to chwilowe i nie może to być nic groźnego. Jak się jednak okazuje, jeśli będziemy ignorować tego typu sytuacje, to może dojść do sytuacji, w której w naszym organizmie rozwinie się groźna choroba. Dlatego też warto się wsłuchiwać w swój organizm, a jeśli tylko pojawiają się jakieś sytuacje, które wcześniej nie miały miejsca, to nie powinniśmy ich ignorować, tylko jak najszybciej udać się do odpowiedniego specjalisty, który będzie w stanie wyjaśnić nam, co się dzieje.

Konieczne są badania

Lekarz na początku przeprowadzi z nami bardzo dokładny wywiad i dopiero po zebraniu wszystkich informacji przejdzie do właściwego badania. Jeśli będziemy uskarżać się na problemy z układem pokarmowym, to może się okazać, że nie wystarczy wizyta u lekarza rodzinnego, ale konieczne będzie spotkanie z gastrologiem. On poprzez naciskanie na brzuch i nasze reakcje będzie w stanie z dużym prawdopodobieństwem określić, co dokładnie nam dolega.

Może się jednak okazać, że będzie też chciał przeprowadzić dokładniejsze badania, a wówczas taka wizyta może potrwać znacznie dłużej.

Co to może być?

W przeważającej większości wystarczą zwykłe badania takie jak chociażby USG jamy brzusznej czy RTG z kontrastem, mogą nam one wiele powiedzieć o stanie naszego żołądka czy wątroby, a to oznacza, że już dzięki takim badaniom możemy poznać przyczynę naszego gorszego samopoczucia. W niektórych przypadkach może się okazać konieczne przeprowadzenie gastroskopii albo kolonoskopii.

A jeszcze kiedy indziej niezbędne też może być przeprowadzenie rezonansu magnetycznego. Im trudniej będzie znaleźć przyczynę naszych problemów z układem pokarmowym, tym więcej badań będziemy mieli zleconych. Nie mniej warto je wykonać, bo tylko w ten sposób będzie można dojść do źródeł tego co się dzieje w naszym organizmie, a to oznacza, że tylko wtedy będziemy mogli uzyskać odpowiednie leczenie, które doprowadzi nas do pełni zdrowia.

Warto wiedzieć, że czasami sam lekarz rodzinny może nie wystarczyć. Wówczas potrzebna będzie wiedza, którą posiada gastrolog, a im szybciej się do niego udamy, tym będzie lepiej.